Těhotenské oblečení

Tagy:  těhotenské oblečení bazar, levné těhotenské oblečení

Sponzorované odkazy:

Těhotenské oblečení

Nastávající maminky by měly při výběru těhotenského oblečení v prvé řadě vědět, že se jejich tělo každý měsíc trochu změní, zejména břicho a poprsí, a proto je rozhodně lepší nakupovat šaty průběžně, po celou dobu těhotenství. Ovšem je nutné počítat s tím, že nakupování pro ně může být – zejména ve vyšším stupni těhotenství – velice vyčerpávající. Pak se nabízí druhá možnost: poohlédnout se po kouscích oblečení, které sice není vyrobeno jako těhotenské, ale cennou službu prokáže taky, případně je možné jej na těhotenské snadno předělat, například nabírané topy, zavinovací sukně nebo rozevláté šaty, které lze využít po celou dobu těhotenství i po něm. Už dávno neplatí, že se těhotné ženy halí do neforemných, obrovitých kusů látky a skrývají rostoucí bříško jak mohou, naopak, moderní maminky jsou na svůj stav pyšné, s radostí si obléknou i přiléhavé svršky nebo nechají kousek bříška vykukovat. Těhotná žena má samozřejmě možnost vybrat si z nepřeberné nabídky oblečení to, které se jí líbí a nejvíce se blíží jejímu obvyklému stylu oblékání.

Tipy pro výběr

Přesto by si „těhulky“ měly před nákupem těhotenského oblečení ujasnit několik věcí, které jsou velice důležité pro jejich pohodlí i zdraví během následujících devíti měsíců. Hlavní zásadou pro správnou volbu těhotenského oblečení je pohodlnost. Oblečení nesmí nikde škrtit, tlačit ani tísnit, důležitá je také volnost pohybu. Další věcí jsou materiály – vhodné je hlavně těhotenské oblečení z přírodních, prodyšných materiálů, například bavlny nebo hedvábí, pokožka těhotných žen bývá velmi citlivá a špatně snáší látky, které jsou hrubé nebo koušou. Jednoznačným tabu jsou všechny korzety, podvazky nebo břišní pásy, které nejenže jsou pro těhotnou ženu nepohodlné, ale mohou ohrozit vývin děťátka.

Při výběru šatstva je dobré si rovněž ujasnit, jaké oblečení je zapotřebí, přizpůsobit nákup takovým podmínkám, jako je třeba zaměstnání, vkus maminky či její tělesná výška a konstituce. Odlišný bude pochopitelně i podíl zimního a letního oblečení, což záleží na termínu porodu.

Spodní prádlo

Snad nejdůležitější součástí nového šatníku nastávající maminky je spodní prádlo. Jaké zvolit? Prádlo musí být prodyšné, vyrobené nejlépe z bavlny. Syntetické materiály mohou vyvolat podráždění kůže, vyrážky a kožní či poševní infekce, toto prádlo navíc nesaje pot. Co se podprsenek týče, v prvních dvou měsících si žena ještě vystačí se svými vlastními, ovšem již ve třetím měsíci začínají těhotným ženám prsa růst, a tehdy je nutné poohlédnout se po novém kousku. Podprsenka by měla mít dostatečně široká ramínka a celkově by měla být velmi pevná a kvalitní, aby zabránila ochabnutí prsou. Ovšem je třeba vyvarovat se podprsenek s kosticemi, které mohou způsobit vytvoření puchýřků a bulek. Podprsenku zřejmě bude třeba během těhotenství ještě vyměnit, neboť prsa se v tomto období mohou zvětšit velmi výrazně. Před termínem porodu je vhodné poohlédnout se i po podprsence pro kojící matky a vložkách pro zachycení samovolně ukapávajícího mateřského mléka. Bezradné těhulky nemusí mít obavy, ve většině prodejen, specializovaných na oblečení pro těhotné ženy, je již dnes k dispozici vyškolený personál, ochotný poradit.

Kalhotky budoucí matky by měly být rovněž bavlněné, ve vyšším stupni těhotenství mohou přijít vhod elastické (nepříliš těsné) stahující kalhotky, které poskytnou oporu výrazně zvětšené děloze. Tento kousek oblečení ocení zejména ženy s vícečetným těhotenstvím. Oporu bříška zajistí i těhotenské punčocháče nebo punčochy, maminky si často pochvalují těhotenské pásy, ulevující bolestem v kříži a sponě.

Ponožky jsou opět nejvhodnější bavlněné, dostatečně volné, aby poskytovaly pohodlí i otékajícím nohám. Volnější ponožky také snižují riziko vzniku křečových žil, velmi častého problému budoucích maminek.

Svršky a obuv

Šatník těhulky nemusí být nijak zvlášť rozsáhlý. Zcela si vystačí s několika kousky těhotenského oblečení, důležité je –- jak už jsem psala -– hlavně pohodlí, a to jak pro maminku, tak i nenarozené dítě. Určitě je vhodné pořídit si těhotenské kalhoty, šortky nebo sukně, končící pod bříškem, přes které pokračuje pružný úplet. Dnes je také možné sehnat i kostýmky pro těhotné ženy, stejně jako společenské šaty, takže je vidět, že těhotenství ženu nemusí nijak omezovat. Na spaní se opět hodí pohodlný spací úbor, celkem nezáleží na tom, zda se jedná o flanelové pyžamo nebo lehoučkou košilku.

Na závěr se ještě zmíním o obuvi, nejvhodnější jsou boty na nízkém podpatku, vysoký podpatek totiž mění postoj a držení těla a to má negativní dopady na páteř a klouby. S rostoucím bříškem také začíná být obtížnější se ohnout a zavázat si tkaničky, i na to by měla maminka při výběru obuvi myslet.

Článek Těhotenské oblečení byl publikován 13. června 2008 v 07.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...