Pánské obleky

Tagy:  pánský oblek, výběr obleku, svatební oblek, formální oblek, slavnostní oblek

Sponzorované odkazy:

Pánské obleky

Pánské obleky

V životě každého muže se jistě vyskytne několik příležitostí, kdy, chtě nechtě, musí sáhnout do šatníku po pánském obleku. A důvody mohou být skutečně různorodé – ať už to jsou oficiální obřady, jako pohřeb nebo svatba, důležitá pracovní jednání, kdy zevnějšek hraje stále důležitější roli při přesvědčování a získávání klienta, nebo různé společenské akce, jako plesy a podobně. Mnoho mužů však ve výběru obleku stále tápe a ani rady jejich drahých poloviček se nemusí ukázat jako ideální. Tak tedy – jak vybrat?

Střih pánského obleku a kvalita

Mezi českými muži je hluboce zakořeněn odpor k pánským oblekům, který – jistě mimo traumat z tanečních a podobných záležitostí – pramení i z prostého faktu, že je trh zahlcen zejména levnými pánskými obleky nevalné kvality, z umělých, neprodyšných materiálů. Tyto pánské obleky se pochopitelně také prodávají jen v několika velikostech a střizích, které ne každému padnou – a neštěstí je na světě. Davy mužů v levných a nepadnoucích pánských oblecích na nikoho dojem neudělají, a to včetně mužů samých.

Co s tím? Především je třeba si ujasnit, jak by měl dobrý oblek vypadat. Základem je – samozřejmě – padnoucí střih. Klidně obejděte několik obchodů či půjčoven obleků, je možné, že až v tom posledním narazíte na takový, který vám dokonale padne, ale námaha se určitě vyplatí. Pokud jste náročnější a můžete si to dovolit, nabízí se samozřejmě varianta ušití na míru. V Čechách vás to sice vyjde poměrně draho, ovšem vězte, že ceny v zahraničí bývají mnohokrát vyšší a dojem, jaký případně uděláte na obchodní partnery, je přímo k nezaplacení.

Kromě toho, zda nás někde něco neškrtí, netáhne nebo nám naopak nevisí, bychom si měli zkontrolovat rukávy. Rukávy pánského obleku totiž – a je to věc málo známá – musí být o něco kratší než rukávy košile, aspoň natolik, aby byly za všech okolností vidět manžety. Proč myslíte, že by se jinak vyráběly ty luxusní a krásné manžetové knoflíčky?

Ještě jedna drobná poznámka k saku (týká se hlavně knoflíků) – saka se vyrábí s rozmanitým množstvím knoflíků, nejčastěji však se dvěma nebo třemi. Tři knoflíky navozují dojem větší strohosti a upjatosti, na druhou stranu, při méně formální příležitosti je možné a v současnosti velice módní zapnout jen jediný, a to prostřední knoflík. Spodní knoflík se u saka nezapíná nikdy – tento zvyk pochází ještě z dávné minulosti, kdy pánové museli mít možnost rychle sáhnout pro kord.

Pánský oblek pro různé příležitosti

Kromě toho, že má pánský oblek padnout, je také dobré předem si důkladně rozmyslet, proč si jej vlastně pořizujeme. Na obchodní jednání se jistě bude hodit dražší, avšak již na první pohled kvalitní pánský oblek, nejlépe v barvách, navozujících dojem serióznosti, tedy zejména tmavě modré nebo šedé. Oficiální události, jako je třeba svatba, maturitní ples nebo důležitý večírek, nejlépe zvládneme v dvouřadém saku, které se nezapíná. Na méně formální slavnosti si klidně můžeme vzít bílý jednořadý smoking a v tomto případě je udělena i výjimka ohledně ponožek – jsou povoleny bílé, tedy ryze neformální. Poslední dobou se rozmáhá trend bílých či smetanových svatebních obleků, zvolených tak, aby byl pár svatebčanů dokonale sladěn. Někteří muži však stále dávají přednost černému pánskému obleku, který se na svatbu hodí, nicméně je daleko vhodnější a patřičnější spíše na pohřeb. Na vernisáže či podobně slavnostní příležitosti si muž může klidně obléknout frak, tzv. prodloužené sako.

Článek Pánské obleky byl publikován 4. listopadu 2008 v 04.00 v rubrice Pánská móda. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...