Který klobouk je ten pravý?

Tagy:  klobouky, slaměné klobouky, pokrývky hlavy, doplňky

Sponzorované odkazy:

Který klobouk je ten pravý?

Dámský klobouk je opravdovou ozdobou a překrásným doplňkem každé ženy. Po celý středověk se nosily různé pokrývky hlavy, které sloužily hlavně jako ochrana před počasím, ale také jako výraz společenského postavení. V dnešní době má klobouk za úkol nejen chránit, ale navíc doplnit váš celkový outfit tím správným doplňkem. I když nám módní návrháři ve svých kolekcích klobouky neustále předvádějí a nabízejí, dá se říci, že v dnešní době nejsou běžnou součástí dámského šatníku ani českého módního trhu.
I když mnohým ženám velice sluší, nikdy si ho nekoupí, protože si ihned řeknou otázku typu: „Kam bych tohle nosila?“ „Kdy bych si ho měla vzít? Ke kostýmu? Do práce? Na běžný nákup do supermarketu?“

Historie klobouků

Úplně nejstarší pánské a dámské klobouky se nosily již ve starověkém Řecku a Římě. Jednalo se o takový klobouk, jenž měl za úkol chránit před sluncem a deštěm.
Ve 12. století si vdané ženy zakrývaly hlavy rouškami. Naopak v době renesance tvořil součást oděvu klobouk tzv. sella. Byl vyroben z hedvábí a zdoben drahými perlami, kameny, vyšívaný a působil opravdu honosně. V 17. a 18. století se objevily třírohé klobouky, jenž byly nejčastěji zdobeny peřím. Zajímavé je, že tento typ klobouku se nosil hlavně pod paží, kvůli tomu, aby si lidé nepoškodili paruku.
Ve 20. létech ženy téměř nevycházely na ulici bez pokrývky hlavy. Nejtypičtější pokrývkou byly malé čepečky, které se nosily na temeni hlavy. V 50. letech 20. století tvořil klobouk neoddělitelnou součást elegantního zevnějšku každé ženy, ovšem v 60. letech opět tato éra upadá.

Klobouky dnes

V současné době nejsou klobouky zcela běžnou záležitostí. Jedná se spíše o raritu, když si žena takovou pokrývku hlavy obleče. Klobouky jsou trendy a IN hlavně mezi starší generací žen a dam nebo opravdovou vzácností večerní příležitosti.
Pokud se někdy rozhodnete obléknout tento nepřehlédnutelný doplněk do společnosti, volte raději střídmější tvary a vhodně kombinujte s oblečením (barva klobouky, krempy, stuhy, mašle, květin apod.). Nejdůležitější je, jak si klobouk na hlavě posadíte. Velice krásně a elegantně působí, když si ho volně položíte na jednu stranu hlavy a trošku ho nakloníte do obličeje.
Klobouky se nejčastěji nosí hlavně v letním období – slaměné klobouky, dále na různé příležitosti (např. cowboyské akce, tance, plesy), ale i na běžné nošení. Nezapomínejte se v nošení klobouků řídit heslem: Méně znamená více. Noste raději jednodušší tvary, málo zdobené, které na první pohled upoutají pozornost a navíc vypadají velice sexy a elegantně.

Článek Který klobouk je ten pravý? byl publikován 1. listopadu 2009 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...