Dámská trička

Tagy:  tričko, trička, dámská trička, histoirie trička, vznik trička, T-shirt, dějiny trička

Sponzorované odkazy:

Dámská trička

Dámská trička

Tričko jako samostatný kousek oblečení se zrodilo relativně nedávno. Je vlastně jakousi moderní náhražkou halenek a košil, do kterých se halily ženy až do konce devatenáctého století, v tomto období tedy také hledejme počátek vzniku trička. Ženy viktoriánské éry odložily přezdobené a nákladné róby a začaly v oblečení hledat i praktičnost, jednoduchost a eleganci.

V této době začíná módní trendy diktovat Francie. Objevuje se sportovní styl oblékání, který se s drobnými obměnami drží až dodnes. Po první světové válce, kdy nastala krize, se styl oblékání dále mění, vede ke strohosti. Ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století si ženy poprvé oblékají kalhoty a tričko se stává plnohodnotnou náhražkou košilí a halenek, náhražkou pohodlnou a neformální.

Po druhé světové válce

Skutečný boom zažila trička během a po druhé světové válce, kdy se o jejich rozšíření zasloužili především američtí vojáci. V šedesátých a sedmdesátých letech, v období sexuální revoluce, se iniciativy opět chopily ženy a použily trička jako symbol vzdorovitého mládí, vyjádření jejich nezávislosti a sexuality. V sedmdesátých letech se také poprvé objevuje pojem „mokré tričko“ – ženy obsluhující v barech a hospodách bez podprsenky, jen v navlhčeném tričku.

Od osmdesátých let do současnosti

V osmdesátých a devadesátých letech došlo k ohromujícímu nárůstu produkce dámských triček, objevují se nové materiály, střihy i vzory, a tento trend dosud pokračuje. V současné době je možné si vybrat z neuvěřitelného množství zboží a dámská trička se pochopitelně stala předmětem zájmu předních módních návrhářů. Sortiment se navíc neomezuje pouze na klasická trička ve tvaru T (odsud anglický název T-shirts) ale nabízí i nejrůznější topíky, polokošile, halenky či tuniky.

Současné trendy

Každá žena si v současnosti může vybrat typ dámského trička, který jí nejlépe vyhovuje. Ať už se rozhodne být za romantičku v příjemném tričku s květinovým motivem, vyrazí do společnosti jako sexy dračice a zvolí přiléhavé dámské tričko s hlubokým výstřihem, či dá přednost etno módě a batikovaným, korálkami zdobeným tunikám, tento kousek oblečení jí vždy prokáže tu nejlepší možnou službu.

Článek Dámská trička byl publikován 29. října 2008 v 06.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...