Moto oblečení

Tagy:  moto oblečení, motorkářské oblečení, kožené moto oblečení, moto oblečení do deště, výběr moto oblečení

Sponzorované odkazy:

Moto oblečení

Moto oblečení není jen součástí vaší image a sebevyjádření. Toto oblečení má především jednu nesmírně důležitou funkci: vaši ochranu v silničním provozu, neboť je jasné, že při nehodách se nejvíce zranění přihodí právě motorkářům. Je důležité vybrat vhodný materiál, stejně jako všechny součásti, nezbytné pro vaše bezpečí.

Při výběru moto oblečení musíte počítat s většími výdaji, ovšem pokud budete vybírat skutečně opatrně a rozumně, investice se vám mnohonásobně vyplatí při první nehodě či jen nepřízni počasí. Nechte si poradit od zkušeného kamaráda či prodejce, nepodceňujte vhodné oblečení, nicméně na místě není ani přeceňování – nové a dobré moto oblečení svádí k rychlejší jízdě… Nekvalitní oblečení většinou postrádá potřebnou klimamembránu – ta vám zajistí pohodlí při jízdě v chladnějším počasí nebo po západu slunce. Klimamembránu je ovšem nutné udržovat impregnací.

Materiály

Moto oblečení lze rozdělit na dvě větší skupiny podle materiálu, ze kterého je vyrobeno. Zaprvé kůže. Její výhody jsou zcela zřejmé. Když pomineme stylový vzhled, stále nám tu zůstává obrovská výhoda větší bezpečnosti při pádu a většího pohodlí, zejména při dlouhých cestách. Kožené oblečení se hodí zejména pokud vlastníte sportovní silniční nebo naked/sportovní motocykl.

Druhou možností je textilní moto oblečení. Jeho výhodou je lehkost, textilní moto oblečení je zpravidla nepromokavé a opatřené termovložkou, z čehož vyplývá, že jej oceníte i v chladnějším počasí. Vhodné je zejména pro majitele cestovních nebo enduro motocyklů.

moto oblečenímoto oblečení

Moto oblečení – součásti

Asi nejdůležitější součástí oblečení každého motorkáře je helma. Její koupi by se měla věnovat obzvláštní pozornost. Helma by neměla nikde tlačit, další kritéria výběru závisí na tom, co je pro vás osobně důležité. Pokud vám záleží na ochraně obličeje, je jistě vhodná tzv. integrální helma.

Na krk někteří doporučují kožený šátek. Textilní má tu nevýhodu, že se může zaplést do zámku přilby. Ten pak nezapadne a helma se při pádu uvolní.

Páteř byste si rozhodně měli chránit protektorem. Výběr je obrovský, ovšem s množstvím zboží také vzrůstá množství nekvalitních výrobků. Proto je nutné protektor vyzkoušet ještě před koupí, a to například tím způsobem, že si v obchodě vyhlédnete ostrou hranu a položíte se na ni. Přes kvalitní protektor byste neměli cítit žádnou bolest, a to ani při silném úderu. Pouze protektor, splňující tuto podmínku, lze považovat za kvalitní a vhodný ke koupi.

Toto jsou zhruba nejdůležitější součásti oblečení, které by neměly chybět ve vybavení každého motorkáře. Další výběr je již na vás. Nezapomínejte však na pevnou a stabilní obuv (obzvláště v oblasti kotníků), praktické rukavice či pohodlné termoprádlo.

Článek Moto oblečení byl publikován 16. června 2008 v 07.00 v rubrice Sportovní oblečení. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...