Sportovní oblečení

Tagy:  oblečení, sport

Sponzorované odkazy:

Sportovní oblečení

Sportovní oblečení určené výhradně pro chvíle fyzické aktivity bývá mnohými lidmi podceňováno. Stále se setkáváme s lidmi, kteří za vhodné sportovní oblečení považují jakoukoliv teplákovou soupravu nebo vytahané tričko a kraťasy. Ovšem sportovní oblečení musí právě kvůli svému specifickému určení splňovat určité standarty a podmínky, a proto bychom měli jeho pořízení věnovat dostatek pozornosti, času a pochopitelně i peněz, obzvláště pokud nějaký ten sport provozujeme často, pravidelně a rádi.

Kritéria a požadavky

Zvolit si vhodný sportovní oděv je hotová věda, musíme přihlédnout k celé řadě faktorů. Tím prvním a nejpodstatnějším je samozřejmě druh sportu, pro který si oblečení vybíráme. Jiný oděv zvolíme pro zimní sporty, jiný pro letní a naprosto odlišné podmínky splňuje oblečení pro venkovní sporty nebo činnosti prováděné v sále či posilovně. Některé vlastnosti však musí mít kterýkoliv kus.

Především to je optimální termoregulační schopnost. To je velmi důležité; při každé pohybové aktivitě se díky svalové práci vydává velké množství tepla. Vhodné sportovní oblečení musí zabránit přehřátí i prochlazení.

S přehřátím se pojí i další podstatná věc, totiž pocení. Není nic příjemného strávit několik hodin ve vlhkém oblečení, hrozí prochladnutí. Proto je sportovní oblečení zhotoveno z materiálů, které pot nezadržují, naopak jej odvádějí na povrch a umožňují jeho odpaření. Mezi tyto materiály patří zejména látky zhotovené z polypropylenu a polyesteru, jako například Moira. V prodyšném a pohodlném oblečení se budete za všech okolností cítit příjemně.

Navzdory obecně rozšířenému mínění není příliš vhodná bavlna. Bavlněné oblečení totiž pot neodvádí, nýbrž vsakuje a zůstává vlhké, navíc přijatou tekutinou ztěžkne, což také může být na obtíž.

Příklad vhodně zvoleného sportovního oblečení na kolo


Cyklista na obrázku má oblečeno termotílko vyrobené z Moiry, cyklistickou letní bundu Kalas, cyklokraťasy Scott, sportovní ponožky a boty Lake. Cyklista nezapoměl ani na sportovní ochranné pomůcky v podobě rukavic a přilby.

Metoda tří vrstev

Touto metodou vrstvení oblečení můžeme naplno a efektivně využít všech výhod, které nám moderní sportovní oblečení nabízí. Metoda je často využívána sportovci, například při vysokohorských túrách nebo v cyklistice.

První vrstvu oblečení tvoří termoprádlo, vyrobené kupříkladu z Moiry nebo Treviry, jejich hlavním účelem je rychlé odvedení potu z povrchu těla. Oblečení první vrstvy bývá vyrobeno z polyesterových vláken různé tloušťky, pro zimní sporty je vhodnější silnější vlákno, v létě pak slabší, protože hůř zadržuje teplo.

Druhá, prostřední vrstva je vyrobena kupříkladu z fleecu a už z vlastností této látky se dají odvozovat vlastnosti, které celou vrstvu charakterizují. Prostřední vrstva má za úkol odvádět pot dále od těla a izolovat jej. Fleece je měkká, hřejivá látka, která však špatně odolává povětrnostním podmínkám, větru a dešti. Proto je zapotřebí ještě třetí vrstvy.

Tato svrchní vrstva oblečení musí být prodyšná, zároveň však nepromokavá a odolná vůči větru i poškození. Velmi úspěšná je membrána Gore-Tex nebo Sympatex. Třetí vrstva se stará o konečné odvádění potu.

Metoda tří vrstev je nejúčinnější tehdy, pokud pořadí vrstev a systém neporušíme nevhodnou vrstvou, například bavlněným tričkem. Sportovní oblečení, vybrané pečlivě a opatrně, doplněné navíc vhodnou obuví, nám umožní naplno si vychutnat oblíbenou sportovní činnost; už proto se tato investice určitě vyplatí.

Článek Sportovní oblečení byl publikován 12. června 2008 v 15.00 v rubrice Sportovní oblečení. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...