Kolečkové brusle

Tagy:  kolečkové brusle, in-line skating, brusle, výběr bruslí, vhodné brusle

Sponzorované odkazy:

Kolečkové brusle

Ať už se pro jízdu na kolečkových bruslích, tzv. in-line skating, rozhodnete z jakéhokoliv důvodu, vždy je dobré si před nákupem kolečkových bruslí ujasnit, jaký typ kolečkových bruslí je pro vás nejvhodnější. Rozhodující jsou především dva faktory: zaprvé úroveň vašich schopností, jinými slovy, jste-li začátečníci či pokročilí, a pak také účel – tedy, jestli chcete jezdit rekreačně či agresivně (tzn. na U-rampách apod.), zda plánujete hrát in-line hokej a tak dále.

Základní typy kolečkových bruslí jsou tyto:

s nastavitelnou velikostí boty – tyto kolečkové brusle jsou určeny především pro děti, jejichž noha velmi rychle roste, fitness – kolečkové brusle, určené pro rekreační či kondiční bruslení, speed – hodící se k rychlostnímu bruslení, hockey – s nimiž se hraje in-line hokej, agresive – používané pro tzv. agresivní bruslení po překážkách a U-rampách; urban, freestyle – to jsou brusle, určené pro street slalom, případně různé ukázkové prvky, streetové brusle – kombinují prvky fitness, agresive i hockey bruslí, jsou využitelné prakticky kdekoliv, na jakékoliv cestě s dobrým povrchem

K samotnému výběru

Pokročilí bruslaři už jistě sami vědí, jaké mají na kolečkové brusle nároky, k čemu je hodlají využívat a tak podobně. Tyto tipy tedy platí především pro začátečníky.
Pro začátek není nutné pořizovat si kolečkové brusle nejvyšší kvality, pochopitelně to neznamená spokojit se s levnými šunty – výběr kvalitních kolečkových bruslí je nejen otázkou vzhledu, ale i ochrany vlastního zdraví. Brusle nejvyšší kvality však pro začátečníka nemusí být vůbec vhodné, kvalitnější kuličková ložiska jsou totiž také rychlejší a začátečník může už při jízdě z mírného kopce ztratit nad kolečkovými bruslemi kontrolu.

Ložiska pro kolečkové brusle (ale nejen pro ně, platí to i pro ložiska do skateboardů či koloběžek) se označují kódem ABEC a číslem, vyšší číslo znamená vždy vyšší kvalitu, pohybuje se v rozmezí od jedničky do devítky. Co se týče koleček, platí, že čím větší je jejich průměr, tím je jízda rychlejší a také pohodlnější. Průměr koleček se pohybuje mezi 40 až 110 mm. Nejmenší průměr – tedy 40 – 60 mm se používá pro brusle, určené k agresivnímu bruslení, tzn. jízdu po U-rampách, překážkách, ale třeba i zábradlí apod. Větší průměr, 60 – 76 mm mají kolečka bruslí pro děti, hodí se i pro začínající bruslaře. 76 – 90 mm se hodí pro rekreační a fitness bruslení, největší průměr pak mají kolečka kolečkových bruslí určených především k rychlobruslení, ovšem zvládnou je i zkušen bruslaři fitness.

Brzda je určitě vhodná zejména pro začátečníky, neboť jim pomáhá zpomalit. Zkušení bruslaři si ji naopak často demontují, poněvadž překáží při provádění různých triků a podobně. Začínající bruslaři též jistě ocení vyšší botu, chránící kotník.

Při nákupu je jistě vhodné poradit se se zkušeným prodavačem a hlavně si kolečkové brusle také vyzkoušet – je to v podstatě stejné jako u nákupu bot. Kolečkové brusle musí člověku dokonale sedět, proto se doporučuje si je navléknout na nohy, minimálně pět minut si je nechat a pokud to prodavač dovolí, třeba se v nich i zkusmo projet – nebo aspoň udělat pár dřepů. Tak nejlépe zjistíme, zda jsou pro nás kolečkové brusle vhodné.

Článek Kolečkové brusle byl publikován 6. listopadu 2008 v 04.00 v rubrice Sportovní oblečení. Autorem článku je Markéta Jeníková. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...