Korzety – aneb jak korzet přežil věky

Tagy:  korzety, spodní prádlo, plesové korzety

Sponzorované odkazy:

Korzety – aneb jak korzet přežil věky

Některé ženy mají spojeny korzety s nepříjemnou památkou po dávném „utrpení“, jiné si korzety zamilovaly z hlediska jejich erotického podtextu, a některé z nás berou korzet za překrásnou večerní róbu.
Zlom a nestydatost nosit korzety na veřejnosti nastal v 90. letech 20. století, kdy se popová zpěvačka Madonna poprvé objevila na jevišti s výstředním a opravdu exkluzivním korzetem.

Není korzet jako korzet

Nejčastěji bývá korzet bez ramínek (nebo s odepínatelnými ramínky), zapínání má na přední nebo zadní straně a v poslední době se objevují korzety s bočním zapínáním. Korzety mají za úkol tvarovat partii pasu, žaludku, břicha a poprsí.
Také známe celou řadu korzetů, jenž jsou zpevněné a mohou svou délkou dosahovat až k bokům.
Jednu dobu bylo IN nosit hluboké výstřihy, které bylo nutné patřičně „umocnit“. V současné době je na trhu nepřeberné množství korzetů různých střihů, tvarů, velikostí a barev.

Historie korzetů

Zpočátku býval korzet vyztužený kůží, dřevěnými nebo kovovými vložkami a samozřejmě kosticemi. Velikosti se také značně lišily a vyvíjely s dobou. Zpočátku dosahoval od podpáží až ke stehnům, poté byla dostačující délka pouze do pasu.
19. století se neslo znakem korzetů. Sličné a vážené dámy musely korzet nosit z důvodu morálky a téměř ho nesměly sundat. Žádná žena se nemohla do společnosti vydat „nezašněrovaná“.
Ač se to může zdát nemyslitelné, „korzety“ (břišní pásy) jeden čas nosili také muži a děti – převážně v elitních a vyšších vrstvách. Ptáte se proč? Návrháři a doktoři se domnívali, že korzet nejen upravuje partie těla, ale navíc podepírá páteř a udržuje rovnováhu zad. Samozřejmě existovala i celá řada moudrých lidí, kteří varovali před nebezpečími korzetu. Korzet někomu způsoboval dýchací potíže, omdlévání, stlačení vnitřních orgánů apod.

Teprve 1. světová válka přinesla ženám malé vysvobození. Ženy potřebovaly pracovat na polích, starat se o raněné a tudíž jim bylo odpuštěno škrtit se v nepohodlných korzetech. Od té doby se postupně vyvinuly nové druhy spodního prádla, které také zpevňovaly postavu, ale na rozdíl od korzetů byly mnohem více pohodlné.
Od 20. let stoupl zájem o sport a ženy začaly vyhledávat pružnější korzety, které neomezovaly pohyb. V 50. letech se opět na malou chvíli objevily korzety s kosticemi a ženy se cítily trendy v útlých pasech a sešněrovaným, staženým pasem.
Od 80. a 90. let přišlo nespočetné množství překrásných a pohodlných korzetů, které se do dnešní doby stále vyvíjejí. Na molech se objevily mnohem výstavnější korzety, které proměnily původní spodní prádlo na elegantní svrchní oděv.

Článek Korzety – aneb jak korzet přežil věky byl publikován 15. října 2009 v 07.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...