Chanel – historie a kolekce značky Chanel

Tagy:  Chanel, Gabrielle Chanel, Coco, módní nvárháři, doplňky, dámské oblečení, bižuterie, kabelky, Paul Poirter

Sponzorované odkazy:

Chanel – historie a kolekce značky Chanel

Gabrielle „Coco“ Chanel

Gabrielle Chanelová se narodila 19. Srpna 1883 v Saumur nad Loirou. Její dětství nebylo nijak veselé. Žila ve skromné rodině a krátce po přelomu 19. a 20. století nastoupila pracovat jako prodavačka do krámku se lněným zbožím pro domácnost a kojenecké oblečení.
Z chudého života jí pomohl její přítel Arthur Capela, který ji silnou finanční pomocí otevřel bránu do vyšší společnosti. Již v roce 1909 si s jeho pomocí otevřela v Paříži své vlastní kloboučnictví. Od roku 1913 začala vedle klobouků šít také svrchní oblečení a tentýž rok si otevřela módní domy v lázeňských centrech. Do těchto center se sjížděli hlavně bohatí lidé a společenská smetánka. V roce 1919 se její směr otočil výhradně na modelové krejčovství a v blízkém sousedství (Deauville a Biarritzu) si otevřela svůj vlastní butik, který stojí dodnes.

Belle époque

Hlavní směr odívání, který Chanelová poznala na vlastní kůži – Belle époque – se doslova hýřil honzíky, kanýry, krajkami, korzety, stuhami a obrovskými až gigantickými klobouky. Tento styl ošacení nutil dámy nehnutě sedět a doslova ani nedýchat. Oblečení od návrhářky G. Chanelové nabídlo veřejnosti doslova něco jiného a odlišného. Říká se, že móda Chanel je ovlivněna hlavně pánskou módou. Tyto oděvy na první pohled ukazovaly na to, že mají ženě sloužit a ne je zotročovat. Návrhářka se chopila módy jako zbraně a tehdy to znamenalo doslova vzpouru. Od té doby se oblékání a odívání začalo posuzovat také z praktického hlediska. Ovšem nepleťme si ten fakt, že ženy z korzetu vysvobodil módní návrhář Paul Poirter, nikoli Chanelová. Ta se postarala o to, aby oblečení dostalo ten správný střih, jednoduchost, aby se začaly používat kvalitnější a měkčí látky s výrazným či hladkým povrchem, jenž zaručí volnost pohybu a neodmyslitelné pohodlí.

Kolekce Chanel

Značka Chanel a hlavně zakladatelka Chanelová mocně ovlivnila image moderní ženy a celou dámskou módu. Kolekce obsahují nádherné svetry, šaty, sukně, košile, tuniky, kalhoty, bundy, kabáty, vesty, kostými … a celou řadu doplňků, kabelek, bot a také parfémů. Návrhářka se prosadila také ve společnosti bižuterie, kterou často kombinovala s drahými a luxusními šperky.
V současnosti se Chanel řadí mezi nejslavnější luxusní modelové značky. Modely se pohybují na nejvyšší cenové úrovni. Výhodou modelů je, že jsou navrženy jednoduché linie, které sluší téměř každé ženě, jsou vyrobeny z pohodlných látek (tvíd, bavlna, vlna, hedvábí) a navíc se jednotlivé oděvy dají vhodně kombinovat. Ať si vezmete kostým, střevíce, kabelku nebo třeba jiný doplněk značky Chanel, vše působí dokonale a velice moderně.

Článek Chanel – historie a kolekce značky Chanel byl publikován 19. října 2009 v 08.00 v rubrice Značky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...