Podprsenky aneb od korzetu k „Wonderbra“

Tagy:  spodní prádlo, podprsenky, push-up, Wonderbra, Ultrabra, sporotvní podprsenky

Podprsenky aneb od korzetu k „Wonderbra“

Podprsenka je dnes známa snad každému z nás. Mezi každodenní oblečení se dostala teprve ve 20. století.

Hladké sportovní podprsenky

70. léta 20. století jsou v historii podprsenek a spodního prádla zapsána tím, že vznikla nová generace feministek, která začala měnit image žen. Ta se pokoušela o to, aby ženy nenosily spodní prádlo – podprsenky. Výrobci podprsenek museli přijít na trh zcela s něčím novým – začali vyrábět a navrhovat sportovní hladké podprsenky zhotovené z měkkého materiálu. Tyto podprsenky byly bez krajek, bez výztuh a podložení a dokonce i bez košíčků.
Na popud feministek a žen, které bojovaly proti nošení podprsenek, začal Rudi Gernreich navrhovat velmi tenkou, průsvitnou podprsenku, tzv. No-Bra Bra.

Podprsenky současnosti

Podprsenky, které mají stejnou podobu jako dnes, se vyvinuly z nátělníku (z 19. století). Bohužel se do dějin nezapsal onen autor, který se postaral o tento velký boom. První patent na „držadlo“ poprsí dostal Hugo Schindler v roce 1891. V roce 1899 byl zaregistrován další patent na dámský nátělník, který se také postaral o držení poprsí.
Moderní typ podprsenky byl vytvořen až v roce 1905. Po dlouhá léta ho lidé mohli znát pouze pod názvem „Hautana bust-holder“.
Další vynálezci a návrháři se snažili o unikátní kousky podprsenek tím, že např. sešili dohromady dva látkové trojúhelníky, nebo ze dvou kapesníků apod.
Teprve ve 40. letech se dámské prádlo začalo skládat z podprsenky, kalhotek, dále byl součástí podvazkový pás (punčochy v této době ještě neexistovaly).

Módní trendy v historii podprsenek

Co se týče módních hitů u podprsenek, jejich vývoj je opravdu pestrý. V Americe bylo IN v 50. letech nosit vysoko nadnesené a ostře zahrocené poprsí. Někdo tento styl spodního prádla zná pod názvem „rakety“. Opravdu IN byly bujné křivky a plné poprsí.
V 60. letech ženy preferovaly spíše chlapecký typ postavy a plochý hrudník. Samozřejmě podprsenky se těmto požadavkům přizpůsobily.
Na počátku 90. let se na přehlídková mola dostala opět móda s výstřihy a bujnějšího poprsí. Na tento popud se začaly navrhovat a vyrábět takové podprsenky, které poprsí nejen nadnesly, ale také zvětšily. Jistě znáte podprsenky „Push-up“, které výrazňují kulatost prsů. Součástí podprsenek mohou být pevné nebo vyjímatelné vycpávky. Podprsenky nesly název Ultrabra a následně Wonderbra.
V současné době mohou ženy zvolit jakýkoliv typ podprsenky, ať už sportovní, průsvitný, push-up, krajkový nebo žádný. Moderní nejsou pouze ženy s bujným poprsím, ale i ženy se sportovnější postavou. Záleží jen a jen na vás, po jakém kousku se poohlídnete.

Článek Podprsenky aneb od korzetu k „Wonderbra“ byl publikován 16. ledna 2010 v 07.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...