Rozmanitost látek – klasické tkaniny a vzory

Tagy:  vzory, látky, tkaniny, atlas, flanel, kepr, kohoutí stopa, tkaní, krep, manšestr, pepita, rybinový vzor, ryps, satén, vlna, bavlna, hedvábí, serž, tvíd, žinylka

Sponzorované odkazy:

Rozmanitost látek – klasické tkaniny a vzory

Látky tvoří základ každého oděvu a textilnictví je jedním z nejstarších řemesel, které lidstvo vynalezlo. Textilie je výsledkem dlouhého procesu, který se skládá ze dvou různorodých technik – spřádání vláken v příze a tkaní. Pamatujte na to, že elegantní denní oděv by se měl vyrábět a přidržovat spíše přírodních vláken nebo směsí s nízkým obsahem syntetického vlákna.

Tkaní a druhy vazeb

Tkaní určuje strukturu a vzhled konečné látky a celkového oděvu. Celkem rozlišujeme tři základní druhy vazeb – plátnovou, atlasovou a keprovou.
Tou nejjednodušší vazbou je vazba plátnová, která má hustou a pravidelnou čtvercovou síť. Keprová vazba je typická viditelnými úhlopříčnými řádky – např. serž, tvídy s rybinovým vzorem apod. Atlasová vazba je typická hladkým povrchem a nenarušenou strukturou, patří sem např. lesklý satén.
Každý druh tkalcovské vazby se dá různě střídat a obměňovat; jednotlivé vazby se dají také propojovat a střídat.

Výběr příze

Dalším bodem je výběr příze. U plátnové vazby je to jednoduché, neboť využívá všechny druhy surovin. Ať už se jedná o len, bavlnu, vlnu, chemická vlákna, hedvábí, směsi přírodních a nebo syntetických vláken.
Příze vám navíc určí povrchový vzhled tkaniny. Pro hladké povrchy se používají nitě, pro vlasové povrchy potřebují výrobci česané příze (např. mohér), jemně zrnité povrchy vytvářejí kadeřené příze. Dále známe např. mykané apod.

Nejznámější klasické tkaniny a vzory

Atlas- je lesklá tkanina s atlasovou vazbou. Vyrábí se z vlny, bavlny, směsi vláken nebo z hedvábí.
Flanel – je hřejivá jemná tkanina, která se vyrábí z vlny, bavlny a nebo chemických vláken.
Kepr – tkanina se vyrábí s vlny, hedvábí nebo bavlny.
Kohoutí stopa – jedná se o dvoubarevný tkaný kostkovaný vzor, jenže je velice oblíben u kabátů, šatů nebo šátků.
Krep – známá tkanina díky svému vrásčitému povrchu. Vyrábí se z kroucené příze nebo-li krepové.
Manšestr – bavlněná tkanina, která je snad všem známa. Používá se hlavně na šaty, košile, ale také kalhoty a nebo bundy.
Pepita – drobný kostkový vzor.
Rybinový vzor – tzv. „rybí kostra“, která se vyskytuje na tkaninách s keprovou vazbou.
Satén – tato tkanina je typická svým lesklým povrchem. Je zhotovena z hedvábí, vlny, bavlny a nebo směsi vláken.
Serž – tkanina s keprovou vazbou, která se používá převážně na kostýmy a kalhotové kostýmy.
Tvíd – jedná se o vlněnou tkaninu, která se vyrábí z mykané příze.
Žinylka – tento termín je užíván nejen pro samotnou přízi, ale také pro látku. Žinylku zná snad každý z nás, nejčastěji se s ní setkáme v podobě svetrů, šál, čepic nebo rukavic.

Článek Rozmanitost látek – klasické tkaniny a vzory byl publikován 17. ledna 2010 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...