Malé knoflíky – velký doplněk

Tagy:  knoflíky, manžetové knoflíky, myslivecké knoflíky, perleť, riflové knoflíky, druhy knoflíků

Sponzorované odkazy:

Malé knoflíky – velký doplněk

Knoflíky jsou staré jako dějiny oblékání. Tyto praktické doplňky byly vynalezeny ve střední Asii.

Historie knoflíků

Jak již bylo zmíněno v úvodu, knoflíky byly vynalezeny ve střední Asii. Do střední Evropy se dostaly přes starověké Řecko a Byzanci.
Ve 13. století nosili knoflíky spíše vznešení, bohatí a elitní lidé. Každý, kdo si v té době mohl knoflík dovolit dával najevo sociální postavení ve společnosti.
V 16. století sloužily knoflíky také jako platidlo. V 17. století se knoflíky staly hlavním ukazatelem ozdobného prvku. Byly různě zkrášleny malbami, hodinkami nebo drahokamy.

Suroviny na výrobu knoflíků

Knoflíky se dají vyrobit snad ze všech surovin. Zpočátku se používaly hlavně běžně dostupné suroviny a materiály jako je dřevo a kosti. Později přibyla perleť, rohovina, želvovina, kokosové ořechy, kovy apod. V 19. století se tato škála surovin doplnila ještě o porcelán, email, sklo a dokonce i zrcadlové sklo.
Postupem času knoflíkáři přišli na to, jaké má výhody potahování knoflíků kůží nebo látkou a zjistili, jak krásné knoflíky se dají tímto „fíglem“ vyrobit.
Ve 20. století se rozvinuly umělé hmoty a tím pádem se knoflíky rozšířily nejen do různých tvarů, ale hlavně do širokých barevných palet.
Dobrá rada zní, pokud se vám nějaké oblečení okoukalo a ztratilo „šmrnc“, zkuste obyčejné umělé knoflíky nahradit výraznými a luxusnějšími knoflíky, který se postarají o navrácení životnosti oděvu a nepředvídatelného úspěchu ve světě módy.

Druhy knoflíků

Na českém, ale i zahraničním trhu existuje široká škála knoflíků. Dají se rozdělit nejen podle tvarů, barev, materiálu, ale také podle toho, na co daný knoflík potřebujete. Známé jsou např. myslivecké knoflíky, rybářské, ale také dětské knoflíky, kovové, dřevěné, perleťové, plastové, pracovní, riflové, ozdobné a nebo manžetové knoflíky.
Manžetové knoflíky jsou známy převážně tím, že decentně a přitom elegantně dokáží ozdobit pánská saka a košile. Snad každý muž je má rád. Jedná se o krásný šperk, který je nezbytnou součástí společenské košile s tzv. francouzskou manžetou. Manžetové knoflíky vybírejte podle příležitosti. Záleží jen na vaší volbě nebo dané situaci, kam si je chcete obléknout. Manžetové knoflíky jsou symbolem nejen pravého a úspěšného muže, ale také gentlemana a kvality. Tyto knoflíčky můžete zakoupit jako krásný osobní dárek pro muže nebo také jako firemní dárek pro obchodní partnery apod.

Článek Malé knoflíky – velký doplněk byl publikován 18. ledna 2010 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...