Stylově do deště

Tagy:  nepromokavé oblečení, oblečení do deště, pláštěnky, pláště, kabáty, bundy, dámské oblečení, šusťákovky

Sponzorované odkazy:

Stylově do deště

Existuje celá řada oděvů, jejichž funkce je jasně definována – tzv. nepromokavé. Tato skupina oděvů by nás měla nejen chránit, ale navíc by měla být trendy, stylová, slušivá a pohodlná.

Dějiny odívání

Pokud se budeme hlouběji zabývat tím, odkdy se lidé začaly chránit před deštěm a nepříznivými povětrnostními vlivy, zajisté zabrousíme do pradávné minulosti. Už naši pra pra předkové se snažili vyrábět takový materiál, který bude tento požadavek splňovat. I přes veškerou snahu se věc dlouho nedařila. V přírodě se nachází pouze vzácně takový druh rostliny, který by měl vodovzdorné vlákno. V živočišné říši byl výběr o něco větší. Nabízela se např. kůže, která se v minulosti užívala hlavně na dámské pláštěnky. Byly ovšem velice těžké, nepohodlné a nepraktické. Plátna impregnovaná voskem nebo fermeží byla velice hrubá, těžká, nepoddajná a tudíž se také nezapsaly mezi oblíbenou součást šatníku. Do 19. století nosily ženy vlněné pláštěnky a přehozy, ovšem při prudkém lijáku měly paraple.

Pláště do deště

S rozvojem industrializace (70. léta 19. století), se na trhu objevila nepromokavá látka, která byla zpočátku vyráběna z gabardénu, lnu a později bavlny. Ten, kdo jako první začal šít a navrhovat pláště do deště, byl Thomas Burberry. Díky němu máme dnes na výběr nepřeberné množství stylových kabátů, plášťů a bund, které mají nepromokavé vlastnosti.
Po 2. světové válce nastal neskutečně rychlý pokrok v oblasti syntetických vláken. Pláště a kabáty začaly být vyráběny z nylonu, PVC a dalších syntetických materiálů. Tzv. „šusťákovky“ přišly lidem nesmírně IN až do 60. let.
Konec 80. a 90. let uvítal na trhu celou řadu nepromokavých oděvů, které byly vyrobeny z chemických vláken, jenž měly mnohem lepší a účinnější impregnační metody. Technika a věda jde neustále dopředu, stejně tak i v módě. Látky bývaly potahovány nepromokavou fólií, která byla navíc velmi pohodlná a nijak nenarušovala prodyšnost výrobku.

Jak se obléct do deště?

Možná si říkáte, že pláště jsou pouhou minulostí. Ale není tomu tak. Módní návrháři se neustále vrací a oživují již téměř zapomenuté pláště. Na českém, ale i zahraničním trhu se objevuje nepřeberné množství plášťů, kabátů, bund, ale také kalhot, bot, čepic apod.
Pokud se vydáte do deště, zajisté zvolte nepromokavé oblečení, ať i v tom největším lijáku zůstanete suší a v pohodlí.
Co se týče barev, zelená, modrá, červená, vínová barva, ale i klasická černá, šedivá nebo bílá je pro rok 2009 opravdu IN.

Článek Stylově do deště byl publikován 31. října 2009 v 07.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...