Svetry a pulovry

Tagy:  Svetry, pulovry, kašmír, kašmírové svetry

Sponzorované odkazy:

Články v sérii

  1. Kara – kabelky, doplňky, obuv a kašmír – to je Kara
  2. Svetry a pulovry
  3. Kašmírový skvost - rady pro správný výběr kašmírového svetru
  4. Luxusní svetry, to je přepych, který si musíte dopřát
  5. Kašmírový svetr je symbolem noblesy
Svetry a pulovry

Svetry, pulovry a jakékoliv pleteniny jsou neodmyslitelnou součástí podzimního a zimního šatníku. Nadcházející sezóna a chladné období přeje všem svetrům, pulovrům a mimo to také kašmíru.

Šarmantní měkkost

Ponoříme-li se do historie svetrů a pulovrů, tak ještě v 19. století by svetr neměl naději vstoupit do říše módy. Svou dráhu nastoupil na poli atletických disciplín a v léčebných metodách. Název svetr je odvozen od anglického slova to sweat – neboli potit se. Úplety se zpočátku uplatnily hlavně pro golf, cyklistiku, jízdu na koni a tenis. Teprve později se staly součástí víkendového a každodenního oblečení.

Druhy svetrů

Celkem by se svetry daly rozdělit na šest skupin.
Svetry s kulatým výstřihem – k těmto svetrům je vhodné nosit košile, šály nebo jiné doplňky jako třeba šperky.
Svetry s rolákem – i když jsou roláky na chladné období více než praktické, ne každému vyhovují. Některé lidi tísní, příliš škrtí nebo škrábou. Tento styl svetru lze považovat za dokonalý kompromis mezi ležérně elegantním a formálním oděvem.
Svetry s „véčkem“ – výstřih ve tvaru písmena „V“ zůstává již několik let elegantní jak vyplněný, tak nevyplněný např. límcem od košile nebo krajkou od košilky. Obecně platí, že tyto svetry, jenž jsou z jemného a tenkého úpletu, vypadají nejlépe bez jakéhokoliv podkladu.
Svetry bez rukávů – neboli vestičky jsou stále velice moderní a populární. Mnozí z nás je pamatují ze školních lavic. Již několik let doslova kralují na přehlídkových molech.
Svetr s rozhalenkou – nebo svetry na zip, jsou velmi praktické. Pokud je vám příliš horko, ale i tak nechcete ofouknout, stačí si svetr jen rozepnout. Nejoblíbenější byly v 70. letech a znovu ožily v 90. letech. Staly se klasikou nejen dámského a pánského šatníků, ale i dětského.
Svetry ve stylu polokošile – zde záleží na síle úpletu. Mohou být jak slabší, tak silnější. Hodí se např. jako podklad pod mikinu nebo jako hřejivý přehoz přes top, halenku či košili.

Kašmírové svetry

Slovo kašmír samo o sobě zavádí orientem. Jedná se o hebounké svetry, které jsou upleteny z vláken huňaté kozy. Stručně řečeno, jedná se o hebkou podsadu, která roste pod vrchní srstí. Zvíře chrání před chladem asi jako pevná péřová vložka. Nejkvalitnější kašmír poskytují kozy, které jsou chované v Mongolsku. Když si kupujete kašmírový svetr, pak stojí za to, abyste zaplatily o něco více. Čím vyšší jakost, tím větší máte záruku, že svetr udrží tvar a nebude časem samý žmolek.
Kašmírové svetry jsou skvostem mezi svetry a pulovry. Příjemně vás zahřeje a navíc je letošní zimu opravdovým hitem.

Článek Svetry a pulovry byl publikován 8. listopadu 2009 v 07.00 v rubrice Dámská móda. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...