Není parfém jako parfém aneb rozumíme voňavkám?

Tagy:  parfémy, vůně, druhy vůní

Sponzorované odkazy:

Není parfém jako parfém aneb rozumíme voňavkám?

Existuje jedna drobnost, bez které žádnou voňavku nevyrobíte – nos. Tento orgán má ve světě vůní velmi důležitou roli. Stát se tzv. králem parfému, není jednoduchou záležitostí. Co k tomu bezesporu potřebujete? Samozřejmě nadání, praxi a cvik.

Druhy dámských vůní

Na trhu existuje doslova nekonečná řada vůní, které jsou charakteristické na první pohled. Vůně se dají rozdělit do několika hlavních skupin. Mezi ně patří např. květinová vůně. Více než polovina dámských vůní vychází z květinových kompozic. Rozlišují se dva typy a to na parfémy založené na jednom druhu květiny a parfémy založené na květinové směsi.
Květinovo-zelená vůně je směsí květinových odstínů a svěží vůně chlorofylu, který vyvolává představu jasné zeleně a různých travin.
Květinovo-ovocná vůně je charakteristická směsí květinových složek a odstínů ovocných vůní – jako ananas, jablko, malina, broskve, meruňky apod.
Květinovo-svěží vůně je typická vůní bergamotu a citrusových přísad. Tu správnou jiskru parfému pak dodávají květinové odstíny pomerančového květu, hyacintu, levandule nebo konvalinky.
Květinovo-sladká vůně je těžká a intenzivní vůně, která je známá též pod názvem florientální. Tato vůně je charakteristická sladkým nádechem ambrové pryskyřice a kouřovým nádechem smoly.
Orientální vůně má převládající prvek svůdné aroma, které je způsobeno pryskyřicí, exotickými květinami, kořením, balzámy a dalšími přísady, které ve vás vyvolají evokující Arábii. Povětšinou se jedná o těžší vůně, které se hodí ke starším ženám.
Cypřišové vůně jsou typické vůní svěžích citrusových plodů, které se kontrastují se základem z dubového mechu, bergamotového oleje a pačuli.
Cypřišovo-ovocná vůně je charakteristická těžká a sytá vůně, ve které převažuje broskev.
Dále existují např. květinovo-květinová, květinovo-aldehydová, orientální-ambrová, orientální kořeněná, cypřišovo-květinovo-animální, cypřišovo-květinová, cypřišovo-svěží, cypřišovo-zelená a mnoho dalších.

Jak najdu tu správnou vůni?

Dobrá rada zní: Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte. Abyste si nemusela kvůli každému zkoušení parfému kupovat celý flakón, navštivte speciální parfumerie, kde mají k dispozici celou řadu vzorečků, díky kterým pak můžete vůně zkoušet a následně vybrat tu pravou.
Pamatujte si, že náš čich je schopen rozpoznat pouze 5 – 6 druhů rozličných vůní. Taková by měla být i hranice při zkoušení voňavek. Začínejte spíše slabšími vůněmi a ty nejsilnější nechávejte na konec. Během zkoušení je dobré zajít na kávu nebo přivonět ke kávovým zrnkům, abyste si trochu odpočinula.

Kam nanést parfém?

Platí jedno důležité pravidlo – vůni dávejte tam, kde je teplo – za ucho, na zápěstí, do ohybu lokte, do vlasů apod.
Nanášet parfém se na oblečení příliš nedoporučuje. Dobré je nanést parfém např. na šaty z přírodních materiálů a kůže; vůně se na nich dokáže držet déle než např. na vlněných výrobcích.

Jak dlouho mi vydrží vůně?

Pokud budete dodržovat základní pravidla uskladnění parfému, může vám vydržet půl roku, rok a někdy i mnohem déle. Neotevřený parfém vydrží dlouho, ale pokud ho jednou načnete, spotřebujte ho. Parfémy je dobré uskladňovat v originálních krabičkách nebo na tmavém místě, při pokojové teplotě. Rozhodně je nedávejte do ledničky, na slunné místo nebo do příliš vyhřátých míst.

Článek Není parfém jako parfém aneb rozumíme voňavkám? byl publikován 23. prosince 2009 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...