Punkové oblečení aneb móda nejen pro „výtržníky“

Tagy:  Punk, Punkové oblečení, Punk´s not dead, Anarchy, Číro, metal

Sponzorované odkazy:

Punkové oblečení aneb móda nejen pro „výtržníky“

Asi se divíte, proč jsem tento článek pojmenovala Punkové oblečení aneb móda nejen pro „výtržníky“. Důvod je prostý. Jak jistě víte, punk je nejenom hudební, ale také životní styl a v angličtiny slovo punk znamená právě „výtržník“. Punkové oblečení lze rozeznat na první pohled: vysoké boty, úzké potrhané džíny nebo kožené kalhoty, provokující tričko, kožené nebo džínové bundy a celá řada doplňků jako jsou řetězy, visací zámky nebo dokonce i spínací špendlíky apod. Třešničkou na dortu bývá tzv. číro, jenž celému outfitu dodá ten správný šmrnc.

plakát – Alchemy – Aces of Anarchyplakát – Alchemy – Aces of Anarchy

Historie punku

Punk má své kořeny v Anglii. Vznikal postupně od druhé poloviny sedmdesátých let. Charakteristické pro punk je nejen oblečení, ale také životní styl, hudba a odpor vůči nacismu, komunismu, politice, válčení, rasové diskriminaci, globalizaci apod.
Mnozí z vás zajisté několikrát slyšeli, že mnoho punkových skupin má blízko k anarchismu a k drogám, obzvlášť k tzv. měkkým drogám (marihuana).
A co je jejich hlavním cílem? Cílem všech punkáčů je vymykat se od společnosti, lišit se nejen chováním, ale převážně oblékáním a postarat se o dostatečné šokování ostatních lidí.

tričko Anarchy 2 – Promostarstričko Anarchy 2 – Promostars

Punk účes – Číro

Číro je charakteristickým znakem punkerů. Celým jménem Čerokýz, jenž pochází z indiánského kmene Čerokíů, v souvislosti s podobností s účesy některých indiánských kmenů. Punkeři rádi šokují společnost a tento účes se o to bezesporu postará. Rádi experimentují s barvami, tudíž vás nesmí překvapit, pokud uvidíte mladíka, ale i dívku s vyčesaným „kohoutem“, bodlinami, vyholenou hlavou, obarveným čírem na modro, zeleno, žluto, růžovo apod.

Punkové oblečení

Jak již bylo zmíněno v úvodu, k punku neodmyslitelně patří i styl oblékání. V České republice se nachází nejen kamenné obchody, ale také internetové e-shopy, kde si punkové oblečení můžete nejen prohlédnout, ale rovnou i zakoupit. Sortiment zboží je opravdu široký, od triček, kalhot, bund, mikin, sáček, sukní, šat, spodního prádla, bot, po „cool“ doplňky jako jsou tašky, kabely, šátky, šály, řetězy, čepice a nebo dokonce i batohy, peněženky, plakáty, placky, hodiny, hrnečky, polštářky a mnoho dalších.
Pro letní dny jsou typické a velice oblíbené zastřihnuté kalhoty, nejčastěji červené nebo jiné provokující barvy.
Oblíbené motivy na tričkách, sáčkách, mikinách, ale i taškách jsou nápisy „Punks not dead“, „Anarchy“, „Sex and drugs and Rock n´ Roll“ apod.

Kulich s kšiltem Punk´s not dead 1 – ZakrKulich s kšiltem Punk´s not dead 1 – Zakr
Bunda zimní – Punk´s not dead 1 – ZakrBunda zimní – Punk´s not dead 1 – Zakr

Punk se od 70. let značně rozvinul, stal se tím nejtvrdším, co jste mohli slyšet na hudební scéně a vidět na přehlídkových molech. Udržel se až do dnešní doby, dokonce nebyl vytlačen ani metalem, který ho svým nástupem chtěl vytlačit ze scény. Punk tedy nezanikl: Punk´s not dead, je tu a bude tu ještě hodně dlouho.

Kupte si punkové oblečení v e-shopu metalshop.cz.

Článek Punkové oblečení aneb móda nejen pro „výtržníky“ byl publikován 8. října 2009 v 09.45 v rubrice Nákupy. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...