Hedvábné šátky – ozdobte se trendy šátkem

Tagy:  hedvábné šátky, hedvábí, šátky, doplňky, výroba šátku, Hermes, Hermés

Sponzorované odkazy:

Hedvábné šátky – ozdobte se trendy šátkem

Mnohé z nás asi překvapí, že první hedvábný šátek byl vyroben v dílnách Hermés, v roce 1937 (sto let po založení firmy). Zářivě hedvábné šátky se tak staly nerozlučnými doplňky a téměř poznávacím znamením mezinárodní smetánky.

Jak to bylo s hedvábnými šátky?

Úspěch šátku samozřejmě povznesl a pohnul konkurenci Hermése k činu. Nejen módní salóny, ale také galanteristé a výrobci kravat se ujaly navrhování vlastních kolekcí hedvábných šátků. Nejslavnější osobnosti světa módy samozřejmě nekopírovaly vzory Hermése, ale začaly rozvíjet vlastní styly. Spíše se jednalo o výrazné a abstraktní motivy. I když se bohatým ženám doslova kupily šátky v šatníku od slavných návrhářů, jako je Dior, Ferragamo, Gucci, Givenchy apod., stále tím největším skvostem je a bude značka Hermés. Proč tomu tak je, nikdo neví. Vždyť i ostatní návrháři používají super materiály, navrhují opravdu skvostné kousky. Hermés si pravděpodobně získal stejné postavení jako např. rolls-royce v automobilovém průmyslu.

Dílny na výrobu šátků

Samozřejmostí každého šátku je původní návrh, který skicnul ať už obyčejný či významný módní návrhář. Návrháři se často vzájemně doplňují a inspirují. Inspirace hledají také v historii, na kresbách, malbách, starožitných tkaninách, kobercích nebo na nádherném antickém porcelánu. První představa šátku je mlhavá, pouze ji návrhář zkusí naskicovat na papír. Nákresy poté poslouží jako podklad pro výrobu šablon. Jakmile je návrh schválen, mohou pracovat dál. Vyzkouší se různé vzory a barevné kompozice. Pokud je vše v pořádku a oku uspokojivé, přistoupí se k samotné výrobě hedvábného šátku.
Na čem opravdu záleží, je typ hedvábí. Některé vzory lépe vyniknou na plátnové vazbě, jiné např. na krepové apod.
Po zhotovení šablon, vybraného materiálu, přichází další proces – tištění. Barva se musí rovnoměrně rozetřít a tiskat kus po kousku. V minulosti tuto práci prováděly ručně, v dnešní době je samozřejmě práce přenechána strojům a jiným mechanismům. Po ukončení tisku je velmi důležité setrvat, dokud barvy řádně nezaschnou. Poté přichází další povrchová úprava, která zaručí potřebný lesk a hebkost šátku. Následuje už jen nastřihání a potřebné začištění a hedvábný šátek je na světě.

K čemu se hodí šátek

Hedvábné šátky se prakticky hodí ke všemu. Ať už si ho oblečete v letním či zimním období, vždy se postará o trendy look. Hedvábné šátky můžete nosit přes šaty, okolo ramen či je mít jen tak dekoračně uvázané okolo pasu, kabelky apod. Některé šátky si lze obléknout a uvázat jako top či „tričko“.

Článek Hedvábné šátky – ozdobte se trendy šátkem byl publikován 14. ledna 2010 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...