Jak pečovat o šperky?

Tagy:  šperky, čištění šperků, klenoty, péče o šperky, leštění, zubní pasta

Sponzorované odkazy:

Jak pečovat o šperky?

Asi každá žena se ráda zdobí a nosí celou řadu šperků. Měli byste tudíž vědět, jak správně pečovat o šperky, aby vypadaly i za několik let jako nové. Každý šperk si zaslouží trochu hýčkat a být opečováván. Díky správnému zacházení a náležité péči totiž vydrží mnohem déle krásný, lesklý a neponičený.

Drahé kovy

Zlato a stříbro se řadí mezi velmi měkké kovy. Mnohdy se to na první pohled ani nezdá. Značí se mezi stupněm 2 a 4 (na Mohsově sedmistupňové stupnici tvrdosti). V praxi to znamená, že šperk se lehce poškrábe nebo dokonce zdeformuje a různě zkřivý. Pokud si budete zlaté a stříbrné šperky udržovat a pečovat o ně, používejte pouze hadříky, které jsou vyrobeny ze stoprocentní bavlny. Ostatní textilie nebo papír mohou obsahovat dřevěná nebo umělá vlákna, ta by mohla šperk lehce a snadno poškrábat.

Čištění a leštění

Pokud jste si šperk vyleštila jemnou šperkařskou látkou, je nutné zkontrolovat, jestli na hadříku nezůstaly nějaké nečistoty – i ty nejmenší. I částečný a jemný prach je velice ostrý a může vám na stříbrných a zlatých špercích nechat droboučké škrábance a rýhy. Na první pohled si jich možná ani nevšimnete, ale šperku bohužel dosti ubírají na lesku.
Vsadím se s vámi, že mnohem více na večírku upoutáte pozornost s lesklým šperkem, než zašedlým a poškrábaným klenotem.

Jak působí chemie na šperky?

Lze jednoduše říci, že šperky si nerozumí s žádnou chemií. Pokud se rozhodnete uklízet, mýt nádobí, vytírat podlahu nebo jen sportovat, vždy si sundejte šperky, ve zmíněných situací se jedná především o náramky a prstýnky (náušnice vám při úklidu jistě s chemií do styku nepřijdou).
Některé šperky, obzvláště ty, které jsou s drahými kameny nebo ze skla jsou velice citlivé na jakékoliv chemikálie. Nejhůře působí na šperky odbarvovače a laky. Někdy se může stát, že šperk úplně zničí. Nezapomínejte na to, že chemikálie nejsou pouze mycí a úklidové prostředky, ale také např. chemikálie ve veřejných bazénech apod. Víte, co dokáže chlór? Ten může při častějším styku se šperkem naleptat a nebo způsobuje blednutí kamenů.

Je zubní pasta vhodná?

Možná každý z vás slyšel, že nejlépe vyčistíte šperky zubní pastou (obsahuje abraziva, která jsou obsažena v leštidlech). Ale pozor, zubní pasta není vhodná na čištění šperků. Pokud totiž šperk pouze umyjete a vyčistíte pastou a poté důkladně nevyleštíte od abraziva, spíše šperku ublížíte.
Jediné, na co je pasta opravdu dobrá, je čištění patiny na stříbře. U ostatních kovů a drahých kamenů raději použijte speciální leštidla na šperky. Dobrý je např. slabý roztok amoniaku rozpustného ve vodě nebo speciální leštící hadříky, které jsou napuštěny speciálním leštidlem.

Slova závěrem

Při nákupu leštidla a čistidla se vždy podívejte na etiketu, jestli neobsahuje chemikálie, které by mohly poškodit daný šperk.
Pokud se vám zdá šperk zašedlý, namočte ho na 2–3 minuty do mýdlové vody, poté opláchněte čistou vodou a řádně vysušte.
A pokud se chystáte do společnosti, vězte, že první patří na řadu make-up a poté šperky.
Máte-li i tak o své šperky strach, zlatník je ve vašem případě na pravém místě. Nebojte se proto svěřit vaše klenoty a šperky do rukou odborníka.

Článek Jak pečovat o šperky? byl publikován 15. ledna 2010 v 07.00 v rubrice Doplňky. Autorem článku je Mgr. Eva Gomelská. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...